Kako se definiše polietilenska – PE ambalaža?

Polietilenska PE ambalaža, biorazradiva KESA
Biorazgradiva trgovačka kesa

POLIETILENSKA PE AMBALAŽA izgrađena je od polietilena, koji je sintetski polimerni materijal kojeg čine ugljenik i vodonik.Polietilenski film je široko zastupljen, skoro u većini flexibilnih ambalaža

Polietilenska PE ambalaža-razlika između filma i folije 

Razlika između polietilenskog filma i folije je u njihovoj debljini. Folija je film deblji od 0.200 mm (200 mikrona), što znači da se folija koristi samo u vrlo rijetkim slučajevima, dok su većina toga filmovi. Nemačka u jeziku nema razliku između folije i filma i njima je sve “Folien”. Englesko govorno područje koristi reč  “film”.

Često se za polietilenske kese za široku potrošnju, zatim za prozirne i sjajne kesice za pakovanje smrznute hrane, kese za trgovinu i sl. pogrešno dajemo naziv “najlon” kesa, ili pak također pogrešno PVC kesa. To je zato što su “najlon” koji pripada grupi poliamida (elastomer) i PVC – polivinilhlorid (plastomer) prvi sintetski materijali koji su ušli u našu svakodnevicu.

Polietilenska PE ambalaža- brojne prednosti

Danas je polietilenski film velikim delom zamenio karton i druge materijale iz tzv.grupe skupih ambalaža, zahvaljujući toplotnom rastegljivim svojstvima samog polietilenskog filma.

Tako da i vrlo zahtevna ambalaža za pakovanje mirišljave mlevene kafe sastoji se delom i od polietilenskog filma zalepljenog na aluminijsku foliju, osiguravajući jednostavno zatvaranje pakovanja toplotnim zavarivanjem.

Polietilenski filmovi sami ili u kombinaciji s drugim materijalima omogućuju danas izradu najmodernije, najsigurnije i najkvalitetnije ambalaže za potrebe industrije lekova, prehrambene industrije, u građevinarstvu i ostalim industrijskim granama. Zbog svoje male gustoće, odličnih fizičko mehaničkih i hemijskih svojstava, te odnosa cene i kvaliteta, potisnuli su u potpunosti ili delomično mnogobrojne materijale, kao što je papir, karton, metal i staklo u odnosu na polietilensku Pe ambalažu

Navedeni, kao i mnogi drugi proizvodi koji su načinjeni u potpunosti ili delom od polietilenskog filma nemaju štetnog uticaja na okolinu uz uslov da s njima postupamo prema Zakonu o otpadu i Zakonu o ambalaži, pazeći da ih nakon upotrebe pravilno sortiramo među plastični otpad.

Što je Der Blaue Engel oznaka na PE ambalaži?

Polietilenska PE ambalaža, vreća za otpad
Recikliranje -najveća prednost PE je njegova mogućnost ponovnog recikliranja

Tzv. oznaka plavi anđeo je njemačka oznaka da je neki proizvod ekološki prihvatljiviji od ostalih na temelju određenih uslova npr. za vrećice s tom ekološkom oznakom zahtev je da vrećica sadrži najmanje 80 % PCR materijala koji je certificiran od EuCertPlast-a. PIR se ne smatra PCR.

PCR je skaćenica za Post Consumer Recyled Materials – reciklirani materijal od proizvoda koji je već služio svojoj svrsi. Npr. tu spada upotrijebljena PET boca, stretch amabalaža, transportna amabalaža, plastične vrećice i slično. PIR je Post Industrial Recyled Materials – to je industrijski otpad i proizvodni ostatak koji nije iskorišten te je ostao od orginalne proizvodnje – rolne tehnički neispravnog filma, proizvodi s lošijim otiskom koji nisu korišćeni u orginalnu svrhu i slično. PCR zahtjeva dodatni tretman selektiranja i predpranja i generalno je lošijeg kvaliteta od PIR.

Polietilenska PE ambalaža-biorazgradivost

Tipičan polietilenski film nije biorazgradiv. Uz određene dodatke polietilenskom filmu se može ubrzati razgradnja tako da dobiva status biorazgradljivosti. Polietilen na UV zrakama (Suncu) degradiše, te se tako razgrađuje.

Plastične kese i đakovi vizualno prljaju sredinu, ali ne zagađuju zemlju, vodu niti vazduh. Odbačene u okolinu postaju izložene sunčevoj svjetlosti koja ih razgrađuju na ugljenik i vodu u zavisnosti od intenziteta izloženosti UV zracima koje su deo normalne sunčeve svjetlosti. Za razgradnju plastičnih kesa i đakova, folija za poljoprivredu i ostalih predmeta napravljenih od polietilenkog filma koje su izloženi sunčevoj svetlosti je potrebno desetak godina.Praktična upotrebljivost predmeta napravljenog od polietilenskog filma koji je bio pod uticajem Sunca broji se u mesecima. Tvrdnje da je plastičnim kesama potrebno za razlaganje čak 1000 godina netačna. Kese i vreće zatrpane u smeću mogu opstati i nekoliko stotina godina.

Zanimljiv video kako smanjite otpadni materijal

Ukoliko želite da vidite našu ponudu BIORAZGRADIVIH KESA pritisnike ovaj link.

Ukoliko želite da nas zapratite prisupite sledećem linku: https://www.instagram.com/masterplast.vrsac/